Babynabytek.cz   »   3 tipy na vánoční dárky pro děti podle pohlaví, věku a zájmů

3 tipy na vánoční dárky pro děti podle pohlaví, věku a zájmů

Slzičky zklamání pod vánočním stromečkem? Nemusí to být slzičky vašich dětí! Díky našim tipům na vánoční dárky vyberete ty pravé hned napoprvé. Víme totiž, že za dárečky, které přinesou čistou dětskou radost můžou dvě věci. Buď své děti dokonale znáte nebo jste přečetli náš článek až do konce;)

 

Pro koho to bude?

Než začnete s nakupováním, poznejte dítě, které chcete obdarovat. Nestačí vybavit si před očima tvář a jméno. Abyste vybrali úžasný vánoční dárek, potřebujete vidět svět očima dítěte. Jen si to představte…

Jste pětiletý kluk, který se na svět kouká z výšky 100 cm. Co nevidět vás posadí do školní lavice. Čeká vás první psaní do sešitu, hodiny výtvarné výchovy nebo první kotrmelec v tělocviku. Chvíli nevydržíte na jednom místě, ale pokud vás posadí do opravdického auta nebo vám pustí pohádku s Bleskem McQueenem zapomenete, že existuje čas. Co byste řekli třeba na kreslicí stůl s vaším oblíbeným pohádkovým hrdinou, kde si navíc můžete trénovat své první psaní a kreslení?

Ptejte se, kreslete a dozvíte se po čem děti touží

Pokud se vám nedaří vcítit do dítěte, máme pro vás 3 otázky. Odpovězte si na ně a výběr dárků bude hračka!

  • Nakupujete pro holčičku nebo kluka?
  • Kolik je dítěti let?
  • Jaké má dítě zájmy?

Jak vybrat dárek pro děti

Při odpovídání na tyto otázky, buďte kreativní! Nakreslete si myšlenkovou mapu nebo třeba tzv. Vennův diagram. Cokoli vám pomůže, to využijte;)

Kouzlo Vennova diagramu spočívá ve zúžení široké palety možných dárků. Nakreslete si podle našeho obrázku tři kruhy, které se částečně prolínají. Tyto kruhy symbolizují pohlaví, věk a zájmy dítěte. Ideální vánoční dárky na míru vašemu dítěti najdete přesně uprostřed. Tam kde se všechny kruhy vzájemně prolínají.

Tyhlety Vennovy diagramy a vánoční dárky... No jasně, trochu věda, trochu matematika. Nejlepší je dárek vybrat hezky od srdíčka. Prostě se vcítit do milovaného dítěte a dárek mu nadělit aniž byste se ho ptali po čem touží. Pokud jste empatičtí, pak je úspěch zaručen.

Medvědí poučení: Člověk s velkou dávkou empatie má vybírání vánočních dárků jednodušší, protože snadno odhadne, co druhý potřebuje a po čem touží. Empatie je schopnost vcítit se do druhého člověka, porozumět jeho emocím a motivům. Tato schopnost usnadňuje komunikaci a je dobré děti empatii učit.

Aby se vám tvořilo Vennovy dárkové diagramy rychleji, přinášíme tipy pro každou ze 3 oblastí. Díky našim tipům vyřadíte nevhodné dárky a objevíte ty pravé. Tak do toho!

Dárek podle pohlaví


Nakupujete pro holku nebo kluka?

Až 700 lidí měsíčně hledá na Googlu dárky podle pohlaví dítěte. Inspirujte se i vy našimi tipy na dárek pro kluka nebo pro holku!

Co hraje při výběru vánočního dárku podle pohlaví dítěte největší roli?Barva hraček nebo vrozené preference pro určitý typ aktivit?

Klikněte na obrázek a dozvíte se víc.


Dárek podle věku<

Kolik je dítěti let?

Když znáte věk dítěte, máte skoro vystaráno. Podle vývojového období dítěte totiž snadno poznáte, co dítě právě potřebuje.

Psychomotorický vývoj kojenců, batolat a předškoláků se v mnohém liší. Máte tak jedinečnou příležitost vybrat dárek, který potěší a pomůže ve zdravém rozvoji.

Klikněte na obrázek a dozvíte se, jak vybrat dárek podle věku dítěte.


Dárek podle zájmu

 


Jaké má dítě zájmy

Jaké jsou zájmy vašeho dítěte? Co dělá, když zrovna nespí, nejí nebo nezlobí? Objevte zájem dítěte a získáte inspiraci na vánoční dárek.

Co potěší malou shopaholičku, neodbytného pomocníka v kuchyni nebo neposedného závodníka, který zná nazpaměť všechny díly filmu Auta s Bleskem McQueenem?

Klikněte na obrázek a zjistíte jak vybrat dárek podle oblíbených aktivit dítěte.


 


Co nakonec bude pod vánočním stromečkem?

Kdo při vybírání vánočních dárků použil techniku Vennova diagramu, už má jistě ve své hlavě konkrétní nápady na vánoční dárky! Teď zbývá děti nenápadně pobídnout, aby si vaše nápady připsaly nebo dokreslily na své dopisy Ježíškovi. Zní to jako lest? Ano, ale děti si často přejí tolik věcí, že není možné nadělit jim úplně vše. Kdyby vaše děti tušily kolik úsilí jste věnovali vymýšlení dárků, abyste je potěšili, jistě by nad touhle malou lstí přivřely oči;)

Zohlednění pohlaví, věku a zájmů dítěte je při výběru vánočních dárků klíčové. Nestane se vám pak, že novorozenci předčasně nadělíte psací stůl, nebo teenagerovi opožděně interaktivního plyšáčka. Schválně se s námi podělte, co vám ve vašem dumání nad dárky vyšlo právě pro vaše dítě.

Dřív než přijde Štědrý den, podělte se o tipy na vánoční dárky na sociálních sítích. Sdílejte náš článek. Snížíte počet ustaraných rodičů a zvýšíte počet úsměvů pod vánočním stromečkem.

Opravdová dětská radost často vytryskne i ze zdánlivě obyčejného dárku.

Medvědí moudro závěrem: Nezapomeňte, že jeden dobře vybraný dárek je lepší než hromada dárků, za které se děkuje jen ze slušnosti;)