Babynabytek.cz   »   Tipy na dárky podle pohlaví dítěte

Tipy na dárky podle pohlaví dítěte

Holka nebo kluk? Dokonce už malí kojenci přirozeně projevují náklonnost k hračkám na základě svého pohlaví. Při vybírání dárků podle pohlaví hrají roli dvě věci. Barvy a aktivity.

  • Oblíbené barvičky pro kluky a holčičky?

U nejmenších dětí (do cca 2 let), které se ještě nenaučily barvy správně pojmenovat, vítězí bez ohledu na pohlaví barvy syté a výrazné (červená, modrá, purpurová, oranžová). Méně pozornosti pak věnují odstínům hnědé nebo šedé. Snad proto mají u dětí do 3 let věku takový úspěch pestrobarevné hračky od Fisher-Price®.

Děti od předškolního věku až po období dospívání jsou obklopeny různými barvami. Na hračkách, oblečení nebo na stěnách v dětském pokoji. V klučičích pokojích najdeme častěji odstíny zelené a modré, zatímco u děvčat tóny červené a fialové.

Dárek pro dítě podle barvy

Medvědí moudro: Ze zahraničních výzkumů, které blíže zkoumaly rozdíly mezi muži a ženami ve vnímání barev vyplynulo následující. Zatímco u pánů vítězila modrá, dámy upřednostňovaly barvy, které byly na spektru blíže k červené (tzn. růžovou i fialovou). To však neznamená, že by třeba modrá byla čistě barvou mužů. Nejvýraznější rozdíl mezi muži a ženami vykázala fialová barva. Jako oblíbenou barvu ji označilo 23% dotázaných žen, ale žádný muž. Ženy dále preferují pastelové a jiskřivé barvy (např. tyrkysovou). Muži preferují syté výrazné barvy, tmavé odstíny barev (např. khaki) a tzv. achromatické barvy (prostě takové nevýrazné).

  • Baví kluky a holky stejné aktivity?

Aktivity, které děti upřednostňují souvisí s jejich pohlavím. I když se najdou výjimky už několikaměsíční děti mají jasno. Podle studie Londýnské Univerzity už v 9 měsících děti upřednostňují určitý typ hraček. Holčičky z průzkumu si na hraní vybíraly panenku nebo roztomilého plyšáka. Chlapečci ve stejném věku si naopak vybírali auta, bagry a traktory.

Holkám tak spíše uděláte radost kuchyňkou nebo domečkem pro panenky, zatímco kluci ocení odrážedlo se čtyřmi koly a pořádným volantem. Kluky to prostě víc táhne k pohybu než k vysedávání u čajového dýchánku;) Pro jistotu však před výběrem vánočního dárku omrkněte koutek, kde si dítě shromažďuje své hračky. Jakých hraček tam je nejvíce? Autíček, panenek nebo třeba zvířátek?

Dětská kuchyňka Dětská dílnička Domeček pro panenky

Medvědí otázky: Máte doma sourozence (kluka a holku)? Jak to bylo s výběrem hraček u vás? Napište nám do komentáře.