Babynabytek.cz   »   Zařizujeme dětský pokoj

Zařizujeme dětský pokoj

První dětský pokoj se mnohdy zařizuje již před narozením děťátka. Spousta rodičů pro své pohodlí udělá jak dětský pokoj, tak pořídí i dětskou postýlku do své ložnice. Dřív nebo později má děťátko tolik věcí, že je lepší, když má své skříně, tedy i svůj pokoj.

Pokud nechcete co pár let stěhovat pokoje, zvolte hned pro novorozeně pokoj, který bude vhodný až do jeho studentských let. Člověka láká miminku zařídit pokoj, kde bude i přes den temno, ale to je chyba. Přece nechceme, aby mimísek den krásně prospal a v noci byl pak akční a nedal nám spát. Zvolte tedy pokoj, který bude mít dostatek denního světla, které je pro dítě velice důležitě. Musí přeci co nejdříve rozlišovat, kdy je den a kdy noc. Později si v tomto pokoji bude hrát, učit se psát, číst a žádné umělé osvětlení Vám nikdy nenahradí přirozené světlo.

Necháváte-li se překvapit a nevíte, zda čekáte kluka či holčičku, určitě rádi sáhnete po zařízení pokoje v neutrálních barvách. Chcete-li i přesto mít růžový, či modrý pokoj, není problém později nakoupit doplňky a galanterii ve specifických barvách, aniž by pokoj hýřil všemi barvami.

Miminko toho ve svém prvním pokojíčku mnoho nepotřebuje. Určitě je vhodné pokoj nově vymalovat, což má i desinfekční účinky. Podlaha je vhodná jak plovoucí, dřevěná, tak i pokrytá kobercem. Vše má své pro a proti a musíte zvážit, co je pro Vás a Vaše dítě vhodnější. Plovoucí podlahy se dobře udržují a dáte - li na hrací zónu kusový koberec s úpravou spodní strany proti podklouznutí koberce, je skvělou volbou. Ale . . . máte-li podlahové topení, tak počítejte s tím, že stoupající teplo víří prach, což není v místnostech určených ke spánku vůbec vhodné. Prachové částice totiž stoupají až do výšky postele a děťátko by je vdechovalo. Pokud nechcete riskovat malého alergika, doporučuje se pak podlahu vytírat alespoň 2x denně. Koberce byly kdysi alergology zatracovány, nyní se však jejich názory rozcházejí, protože na rozdíl od hladkých podlah na kobercích se prach opětovně nevíří do vzduchu. Spousta lidí volí kachlovou podlahu, což  na pohled působí chladně a nebezpečně. Pořád je lepší hlavou nebo pusinkou s prvním zoubkem uhodit do plastu, než do kachličky.

Osvětlení nepodceňujte. Centrální osvětlení doplňte světlem nad přebalovacím pultem, abyste v noci dítě úplně nerozebrali při ostrém světle. Ke křeslu, ve kterém dítě rádi chováte se také hodí doplňkové osvětlení, za pár měsíců v něm budete číst pohádky. Postýlka, skříň a komoda na dětské oblečky, přebalovací pult, regál na první hračky a křeslo pro Vás – žádný další nábytek do svého prvního pokojíčku miminko nepotřebuje.

Když děťátko doroste do školskovského věku, jsou již požadavky na jeho pokoj jiné. Je třeba vytvořit v pokoji alespoň 2 zóny a to spací a hrací. Nenechávejte si dítě hrát v posteli, bude se mu špatně usínat. Postel je pouze na spaní. Hrací zóna musí být oddělená. Na zem umístěte hrací koberec, první dětskou sedací sestavu se stolem na kreslení a okolo organizéry a regály s hračkami. Nepřeplňujte pokoj zbytečně nábytkem a dbejte na správné osvětlení.

Máte doma již školáka? Pohrejte si s pokojem pomocí sektorového nábytku. Ladění pokoje bude hračka J Malý student ale potřebuje 3 zóny. První je na spaní, druhá na hraní a třetí na učení, kde již přibude psací stůl s vhodnou židlí, prostory pro studijní materiály a samozřejmě stolní lampa.

Nemusíte nutně potřebovat architekta, abyste udělali dítěti pokojíček jeho snů. Nechte dítě, ať si motiv pokojíčku vybere samo a citlivě a s láskou mu krok po kroku vytvořte prostor, kde bude rádo trávit svůj čas.

Tip: Přečtěte si také článek o výhodách zařizování pokojíčku přes internet.