Babynabytek.cz   »   Home office, děti a psychická pohoda? - 5 tipů jak na to

Home office, děti a psychická pohoda? - 5 tipů jak na to

5 tipů, jak zvládat home office, děti i duševní hygienu, bylo napsáno podle skutečné události. Během roku 2020 se celý svět zahalil do roušek a respirátorů. Důvodem bylo rychlé šíření koronaviru. Koronavirus (covid-19) inicioval v rámci bezpečnostních opatření mimo jiné i doporučení pro celostátní karanténu s omezením volného pohybu. Kdo mohl, začal pracovat z domova. Zavřely se školy a školky. Doma se tak ocitly jak pracující rodiče, tak děti. Nastal čas být kreativní a vzít tuto krizi jako šanci.

Jste doma sami a vaše děti se několikrát denně dožadují vaší pozornosti, dělají nepořádek, mají hlad a ničí vaši domácnost i nervy? Nejste v tom sami. Pocity marnosti a frustrace však nesmí zvítězit. A to ani tehdy, když kromě péče o děti chcete každý den podat co nejlepší pracovní výkon. Zdá se to nereálné, selhání přijdou, ale nakonec to zvládnete! Ať žije multitasking;)

Pokud jste maminka, která zvládá všechno na světě, následující tipy vás jen zbytečně zdrží od vaší role supermatky. Obyčejný smrtelník však díky následujícím 5 tipům přežije nejen nouzový stav za pandemie koronaviru, ale i home office s dětmi po svém boku.

 

Základem je zaměřit dětskou pozornost jinam než na vás. Uvědomujeme si, že tipů by mohlo být mnohem více než 5, a proto jsme vybrali ty, díky kterým situaci zvládáme my sami.

1. TIP: Hra na rodinnou firmu

Máme pro vás jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Ta dobrá je, že domů za vámi ani jeden kolega osobně nepřijde. Ta špatná zpráva je, že jste právě postaveni do kolektivu nových malinkatých kolegů - vašich dětí.

Berte to jako výhodu. Zahrajte si s dětmi hru na práci, vy jste šéf a děti jsou vaši podřízení. Vyzkoušejte si své manažerské dovednosti a úkolujte děti od rána do večera. Od donášky snídaně přes samostatný úklid pokojíčku až po zbytečné počítání knih v knihovně. Čím složitější a zajímavější úkol dětem dáte, tím více času budete mít na práci. Starší děti vám možná skutečně pomohou. Udělají za vás kancelářskou rutinu v podobě kopírování, tisku, nebo rovnání pracovních pomůcek.

Pokud se vám hra na nadřízené a podřízené nezamlouvá, nechte děti, ať si čtou knížky, hrají nebo sledují pohádky. Pokuste se sledování obrazovek mobilů, tabletů a monitorů omezit na několik málo hodin denně. Zkrátka děti zabavte, ať máte více času na práci.

S nejmenšími dětmi do 1 roku oceníte dětská lehátka a houpačky nebo hrací deky a podložky, které jsou vybaveny hrazdičkami s hračkami. Čím je dítě pohyblivější, tím větší je riziko nechat ho bez dohledu. Takže pokud si jdete třeba uvařit kávu nebo potřebujete vyřídit pracovní hovor, při kterém si nepřejete být rušeni, jsou tady praktické ohrádky pro děti. Starší děti od 2 let spolehlivě zabaví interaktivní hračky

Soucitná poznámka: Ano, slyšíme vaše námitky: “Kojenci a batolata snídani nepřinesou. Předškoláci neumějí počítat a školáci nemůžou přece od rána do večera sedět za počítačem.” Máte pravdu, univerzální řešení neexistuje, ale třeba vám pomůže následující tip.

 

2. TIP: Dítě, které hlídá někdo jiný, nezlobí

Pokud máte to štěstí, že počet dospělých schopných péče o děti je v jedné domácnosti vyšší než 1, máte vyhráno. Sdílená starost je poloviční a u dětí to platí dvojnásob. Ideální variantu s prarodiči, tetičkami nebo dalšími příbuznými však ponechme stranou.

Představme si modelovou krizovou situaci. Jste maximálně dva a máte dvě děti. Jedno má půl roku, přijímá mateřské mléko a příkrmy. Druhé dítě má tři roky, je trochu hyperaktivní a ze všeho nejvíc ho těší, když mu věnujete plnou pozornost.

Nádech. Výdech. Ano, tohle bez obětavého manžela nebo manželky nepůjde. Ideální je samozřejmě partner na rodičovské dovolené bez pracovních závazků. Pokud to štěstí nemáte, zkuste si domluvit hlídání u příbuzných. Pokud ani jedno neklapne, přejděte k dalšímu tipu;)

3. TIP: Stabilní pracovní místo, pružná pracovní doba, odškrtávání

Základ je vytvořit si podmínky, které vám pomůžou vykonávat práci nerušeně a efektivně. Pokud je to jen trochu možné, dodržujte základní pravidla pro home office. Jistě k nim patří chodit oblečený jako do práce, čímž sobě i svým dětem dáváte najevo, že vás nemají rozptylovat. Ještě důležitější je najít si ideálně jedno pracovní místo, kde vás děti nesmí zbytečně vyrušovat. I ty nejmenší děti si na tuto změnu časem zvyknou a vy se tak můžete zabrat do práce tak hluboce, že vás vyruší snad jen střelba nebo šlehající plameny;)

Rozdělte si pracovní dobu na menší úseky, půlhodiny a hodiny. Méně času na plánované pracovní úkoly vás vybičuje k větší efektivitě a zbyde vám čas i na děti a domácnost. Neponechejte nic náhodě a rozhodně si naplánujte harmonogram dne. Budete tak mít přehled, kdy vás čeká práce, děti a relaxace. Nepodceňujte ani čas, kdy půjdete spát a kdy budete vstávat. Věřte, že dohánění práce po nocích z vás neudělá lepšího živitele rodiny, ale jen chodící mrtvolu, která se následující den bude držet na nohou jen silou vůle nebo kávy.

Seznamy úkolů a odškrtávání. Nic nesvědčí o dobře vykonané práci tak, jako seznam s proškrtanými položkami. Když víte, jaké úkoly máte před sebou a jaké už máte zdárně za sebou, cítíte se motivovaní a připadáte si úspěšní.

Extra Tip: V domácnosti s malými dětmi vám při home officu pomůže práce za zavřenými dveřmi nebo kvalitní sluchátka s funkcí potlačení okolního hluku

Home Office s dětmi je radost

4. TIP: Buďte hodní na sebe i děti

Každý den si najděte alespoň jednu radost, kterou se odměníte za vykonanou práci. Buďte na sebe náležitě hrdí, protože jako rodiče máte těžší home office než lidé, kteří bydlí sami. Dbejte na své psychické i tělesné zdraví. Pokud pracujete z domu, pravděpodobně celý den sedíte nebo stojíte za počítačem, což se odráží na vašich očích i páteři. Pravidelný pohyb, svačinky a čerstvý vzduch rozhodně potřebujete. Vy i děti.

Situace, kdy musíte pracovat z domova a zároveň nemáte ideální podmínky, není příjemná a proto si ji nekomplikujte víc, než je nutné. Více se na sebe usmívejte, hodně se smějte a nehádejte se. Není nic horšího než ponorková nemoc a opakující se hádky. Z tohoto důvodu si zkuste každý den najít alespoň půl hodiny ticha, kdy nebudete řešit nic důležitého.

5. TIP: Buďte k sobě milosrdní

Každý rodič ví, že děti nelze předvídat, a proto bude každý den jiný. Jednou budete produktivnější, než byste čekali, jindy budete uštvaně poletovat mezi klávesnicí a výměnou plenek.

Uvědomte si, že díky práci z domova jste dostali příležitost být s těmi, které milujete, a že peníze, které vyděláváte, by bez vašeho partnera a dětí neměly skoro žádnou cenu. Odpusťte si proto, když se vám něco nepodaří, uděláte chybu nebo zjistíte, že v době vaší nepozornosti odeslalo dítě mail vašemu šéfovi.

Multitasking s dětmi :-)

Tento článek vznikl na základě vlastních zkušeností. V průběhu jeho psaní, se jedno dítě dvakrát pokakalo a zamazalo postýlku. (Autor si opět uvědomil, jak užitečná věc je nepromokavý chránič matrace, a že dva jsou lepší než jeden). Starší dítě opakovaně rozházelo věci (od faktur přes pastelky až po plastová zvířátka) po všech místnostech. Co se dětských úrazů týče, tak kromě otisku kolečka lokomotivy na čele k ničemu závažnému nedošlo;)

-------

Zdroje:

Zkušenosti táty dvou dětí pracujícího z domova za časů koronaviru.

Forbes - Děti a home office. Jak efektivně zvládnout práci i zabavit potomky

Maminka.cz - Pracovat z domova s malým dítětem? Nedělejte si iluze! My víme, jak na to